Przejdź do treści
Warszawska Szkoła Filmowa

Studium Scenariuszowe

English
REKRUTACJA O UCZELNI KIERUNKI
I KURSY
KADRA AKTUALNOŚCI SUKCESY
STUDENTÓW
KONTAKT DOKUMENTY SCENARIOPISARSTWO
zaloguj

Podsumowanie roku 2022

// 2023-01-05


Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej po raz kolejny udowodnili, że dzięki pasji, umiejętnościom i talentom są nie do zatrzymania. Mimo wyzwań, jakie stawiał przed nimi rok 2022, dotarli nawet do Hollywood!

 

 

W minionym roku produkowaliśmy na potęgę! Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej kręcili zarówno kilkuminutowe „wprawki”, jak dyplomowe „trzydziestki”. Plany filmowe i piony produkcyjne nie odbiegały od tych spotykanych przy produkcjach pełnometrażowych.

 
       
 

Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

Ciężko pracowaliśmy także nad ich promocją, czego dowodem są pobite rekordy, zarówno w liczbie zdobytych oficjalnych selekcji, jak i nagród, wyróżnień oraz nominacji! Nasze produkcje otrzymały łącznie aż 233 kwalifikacje do festiwali i przeglądów filmowych, (w tym aż 10 na wydarzenia otwierające drogę do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej) oraz zgarnęły w sumie 84 nagrody.

 

Największą liczbą kwalifikacji może się pochwalić tytuł „Marzenia samotnych ludzi” (aż 29) w reżyserii Marka Leszczewskiego, z wysmakowanymi zdjęciami Maxa Bugajaka. Świetnie poradził sobie też „Skowyt” w reżyserii Bartosza Brzezińskiego (łącznie 23), do którego zdjęcia stworzył także Max Bugajak. Najwięcej nagród, wyróżnień i nominacji (w sumie 13) zdobył zaś film „Po pierwsze...”, wyreżyserowany przez Adama Hartwińskiego, ze zdjęciami Michała Konopki. Tuż za nim, ponownie na drugim miejscu, uplasował się „Skowyt” (łącznie 12 nagród).

 
       
 

Czym jednak tak szczególnie zapisał się w naszej pamięci 2022 rok? Przede wszystkim drugą w historii nominacją Warszawskiej Szkoły Filmowej do Oscara! Tym razem o najważniejszą filmową statuetkę walczył film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka, ze zdjęciami Konrada Blocha i montażem Mariusza Gosa oraz gwiazdorską obsadą – Anną Dzieduszycką, Dorotą Pomykałą i Szymonem Piotrem Warszawskim.

 

Tadeusz Łysiak i Anna Dzieduszycka w Los Angeles

 

Obraz naszych studentów zdobył uznanie widzów i krytyków na całym świecie, a nasi młodzi twórcy przeszli po czerwonych dywanach Dolby Theatre w Los Angeles razem z najważniejszymi gwiazdami światowej kinematografii. Co więcej, reżyser „Sukienki” został wpisany w poczet członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i w tym roku po raz pierwszy sam weźmie udział w głosowaniu na Najlepszy Film Krótkometrażowy.

 

Tadeusz Łysiak, członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej / Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

To jednak nie koniec dowodów na rozwijające się międzynarodowe kariery osób wykształconych przez Warszawską Szkołę Filmową! Nasza świeżo upieczona absolwentka, Natasza Parzymies, twórczyni hitowego serialu internetowego, "Kontrola" została umieszczona przez magazyn Variety na prestiżowej liście Young Hollywood Up Next Impact List, wśród 50. nazwisk najlepszych młodych twórców, którzy już teraz wywarli ogromny wpływ na branżę rozrywkową. Nataszę doceniono także na krajowym podwórku – trafiła do zestawienia 100. kobiet 2022 roku Forbes Women Polska.

 

Natasza Parzymies na liście Variety

 

Ukoronowaniem naszej działalności była przyznana nam Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Animacja kultury filmowej”. Tę cenną statuetkę z rąk dyrektora PISF, Radosława Śmigulskiego odebrała podczas uroczystej gali, w trakcie 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nasza Prorektor ds. Studenckich, dr Barbara Pawłowska.

 

Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Kiedy kampania oscarowa „Sukienki” dobiegała końca, za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna. Poruszona tym społeczność Warszawskiej Szkoły Filmowej, wspólnie z Liceum Filmowym i Kreacji Gier Wideo oraz Kinem Elektronik, zorganizowała zbiórkę na rzecz Ukrainy. Wkrótce po ogłoszeniu akcji patio naszej Szkoły było wypełniło się darami, sortowanymi niestrudzenie przez coraz liczniejszych wolontariuszy – studentów, absolwentów, pracowników i przyjaciół WSF oraz uczniów naszego Liceum.

 

Projekt graficzny: Katarzyna Czapska

 
         
 

Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

Od pierwszych dni inwazji publikowaliśmy także na szkolnych mediach społecznościowych relacje naszej absolwentki, Adeliny Borets, przebywającej w tych dniach w rodzinnym Kijowie. Krótkie nagrania młodej reżyserki były jednymi z pierwszych raportów z oblężonej ukraińskiej stolicy, które dotarły do najdalszych zakątków świata.

 

Kadry z relacji Adeliny Borets

 

Wiosną zorganizowaliśmy 10. jubileuszową edycję festiwalu dla scenarzystów Script Fiesta w nowej, ekscytującej formule. W ramach wydarzenia odbył się po raz pierwszy Konkurs na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego, w którego kapitule zasiedli wybitni artyści i eksperci polskiego oraz światowego kina. Script Fiesta przyciągnęła rekordową liczbę uczestników, a w ramach konkursów przyznano laureatom nagrody o łącznej puli aż 90 000 PLN. Już nie możemy się doczekać 11. edycji, która odbędzie się w dniach 30 marca – 2 kwietnia!

 

Oprawa wizualna Script Fiesty: Katarzyna Czapska

 

Laureaci konkursów Script Fiesty 10 / Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

Warto dodać, że w bieżącym roku akademickim uruchomiliśmy także Studium Scenariuszowe, by jeszcze efektywniej pomagać scenarzystom tworzyć teksty, które będą miały szansę trafić na ekrany.

 

Koniec semestru letniego przyniósł nam dwie fantastyczne premiery spektakli dyplomowych naszych adeptów sztuki aktorskiej. Pierwszą z nich był autorski musical „Pop Up” Marii Holki, wystawiony przez absolwentów Studium Wokalno-Aktorskiego, którzy swoim występem porwali publiczność naszego Kina Elektronik. Drugi spektakl, sceniczna adaptacja filmowego dzieła Larsa von Triera, „Dogville” w reżyserii Karoliny Adamczyk, został wystawiony przez absolwentów Aktorstwa Nowych Mediów. Premiera odbyła się na patio Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zachwyceni widzowie nie mogli się nachwalić umiejętności naszych młodych artystów.

 
           
 

 Zdjęcia z premiery spektaklu „Pop Up” / Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 
           
 

 Zdjęcia z premiery spektaklu „Dogville” / Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

Nie brakowało też sukcesów z zakresu gier wiedeo! Działające przy Szkole studio produkcyjne wraz z firmą Klabater wydało pierwszą pełnometrażową grę – „Best Month Ever!”. Jej scenariusz został doceniony podczas PIXEL Awards Europe 2022 i otrzymał Nagrodę w kategorii Best Story. Podczas imprezy przyznano także Nagrodę Specjalną za zasługi dla gamedevu dla Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Prorektor i Koordynatorki kierunku Tworzenie Gier Wideo, Ewy Marii Szczepanowskiej.

 
       
 

 Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

Warto wspomnieć, że odbyło się u nas także wielkie wydarzenie dla pasjonatów tworzenia gier – Warsaw Game Jam PRO. Główną atrakcją był 36-godzinny maraton tworzenia gier, w którym zmierzyło się aż 130. uczestników. Do zwycięzców trafiły nagrody o łącznej puli 90.000 PLN.

 
         
 

Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

Rok 2023 z pewnością przyniesie studentom i absolwentom Warszawskiej Szkoły Filmowej całe mnóstwo nowych wyzwań. Jesteśmy jednak pewni, że poradzą sobie z nimi celująco.

 

 

 Fot. Michał Sierszak / Warszawska Szkoła Filmowa

 

 

Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej realizowane są przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej


LICEUM FILMOWE
I KREACJI GIER WIDEO
SZKOŁA
ZAWODÓW
FILMOWYCH
STUDIUM
AKTORSKIE
KINO
ELEKTRONIK

nasi partnerzy

CMS | WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA © 2012-2025 | PROJEKTY UE | BIP | ERASMUS | powered by jCMS™

Projekty Unijne