Przegląd Kina Zaangażowanego
„Dwa dni rozmów, seansów, koncertów, występów, spotkań z twórcami, z aktywistami, z medykami, z wolontariuszami, którzy cały czas – od momentu pełnoskalowej rosyjskiej agresji - wspierają ludność cywilną oraz żołnierzy, broniących wolności i niepodległości Ukrainy. Nas: widzów, twórców, filmowców i obywateli wciąż wolnej Europy nie ma na froncie, nie ma na polu walki, na ma w zniszczonych miastach i domach. Jesteśmy tutaj, w Kinie Elektronik…” - tymi słowami Anna Serdiukow, prowadząca, oficjalnie otworzyła I Przegląd Kina Zaangażowanego.
„[...] to nasz znak sprzeciwu wobec wojny, świadectwo poparcia dla odwagi i niezłomności Ukraińców” - dodała Kamila Dorbach, Zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz pomysłodawczyni I Przeglądu Kina Zaangażowanego.
Warszawska Szkoła Filmowa miała zaszczyt współorganizować I edycję Przeglądu Kina Zaangażowanego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Przegląd poprowadziła Anna Serdiukow, dziennikarka, publicystka, konsultantka scenariuszowa oraz dyrektorka programowa Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", zaś opieką merytoryczną objął wydarzenie Żenia Klimakin, dziennikarz i redaktor naczelny portalu „Nowa Polsza”.
Przegląd był nie tylko okazją do spotkań i filmowych dyskusji, ale także przypomnieniem o tragicznych wydarzeniach, o których niektórzy już zapomnieli.
W Kinie Elektronik zostały zaprezentowane pełne metraże: dokument “Skąd dokąd” Macieja Hameli, “Ludzie” Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda, “Kwiaty Ukrainy” Adeliny Borets, absolwentki Warszawskiej Szkoły Filmowej, oraz polski kandydat do Oscara - “Pod wulkanem” Damiana Kocura.
Przegląd uświetniły występy: B&B Project, grupy wokalnej Vilni oraz Czesława Mozila, którego poruszający koncert zwieńczył wydarzenie.
Celem, który przyświecał Przeglądowi, było promowanie współpracy artystycznej i społecznej między naszymi dwoma narodami oraz pokazanie wsparcia, które jako Polska wciąż dajemy naszym wschodnim sąsiadom. Pozostajemy solidarni naszym przyjaciołom z Ukrainy, którzy niestrudzenie walczą do dziś o wolność swoją i całej Europy.
W końcowym przemówieniu Kamila Dorbach podkreśliła, że:
"Zakończenie festiwalu nie jest tylko końcem artystycznego wydarzenia - może stać się momentem próby: czy sztuka była tylko chwilową formą uwagi, czy stanie się początkiem dalszego, cichego, ale trwałego oporu wobec zapomnienia?
Mam nadzieję, że ten Przegląd, filmy tu obejrzane, muzyka, która tu wybrzmiała - pokazały, że sztuka, film, opowieść, obraz stają się językiem oporu wobec przemocy i zapomnienia."
Dziękujemy Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za tę inicjatywę oraz zaproszenie do współtworzenia wydarzenia, gościom honorowym, autorkom i autorom filmów, którzy wzięli udział w Przeglądzie, widzom, bez których Przegląd nie mógłby się odbyć. Partnerem wydarzenia była Telewizja Polska.
Dziękujemy także Pani Ministrze MKiDN Hannie Wróblewskiej oraz Panu Ambasadorowi Ukrainy Wasylowi Bodnarowi za obecność na wydarzeniu.
I edycja Przeglądu Kina Zaangażowanego odbyła się 5 i 6 kwietnia w Kinie Elektronik.
Zdjęcia: Mikołaj Bernatowicz i Adela Marekwica