Nasze filmy na Warszawskim Festiwalu Filmowym
"Szczeliny" oraz "Przestrach" zostaną zaprezentowane w ramach sekcji "Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe"37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W ramach przeglądu będzie można zobaczyć także dokument naszego wykładowcy – Andrzeja Cichockiego – "Trochę raju", a w Konkursie Wolny Duch zostanie pokazany pełnometrażowy film naszych absolwentów: Michała Krzywickiego (reżyseria) i Łukasza Suchockiego (zdjęcia) – "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę". WFF odbędzie się w dniach 8-17 października.
Warszawski Festiwal Filmowy, istniejący od 1985 roku, jedenaście lat temu wszedł do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin.
Od roku 2015 trzy filmy, które zwyciężą w Konkursie Krótkometrażowym (Najlepszy Film, Najlepszy Film Aktorski, Najlepsza Animacja), mają otwartą drogę do Oscara. Variety, najważniejsze pismo branżowe, dwukrotnie umieściło WFF w swoich rankingach festiwali: na liście dwudziestu najważniejszych festiwali w Europie oraz wśród pięćdziesięciu festiwali na świecie, których nie można opuścić (not to be missed).
Sekcja "Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe", w której zostaną zaprezentowane nasze produkcje, jest to zestaw wyjątkowych krótkich fabuł, dokumentów i animacji, zgromadzonych wokół czterech ważnych tematów. Wszystkie projekcje tej sekcji odbędą się w Kinotece w sali nr 7. Poniżej podajemy daty seansów tytułów Warszawskiej Szkoły Filmowej:
PRZESTRACH
reż. Joanna Szymańska
Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe: PROGRAM 1 – Pod wspólnym dachem
piątek, 08 paź. 21:00,
sobota, 09 paź. 18:30,
niedziela, 10 paź. 16:00.
Film jest laureatem Nagrody Publiczności radomskiego festiwalu Kameralne Lato. W tym roku trafił do prestiżowego przeglądu Shortlista Nowych Horyzontów. Produkcja ma za sobą także projekcję podczas 50. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, a wkrótce zostanie pokazana na trwającym właśnie WAMA Film Festival w Olsztynie.
Kadr z filmu "Przestrach" – autor zdjęć: Przemysław Brynkiewicz
„Przestrach” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem a ośmioletnią córką i o tym, jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu Muzykowi. Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli.
OBSADA: Zoja Szcześniak, Mariusz Kiljan, Joanna Fertacz, Joanna Trzepiecnińska, Dominika Pasternak, Karolina Gibowska, Andrzej Andrzejewski, Rafał Zawierucha, Aleksy Komorowski
REŻYSERIA: Joanna Szymańska SCENARIUSZ: Malwina Chojnacka ZDJĘCIA: Przemysław Brynkiewicz MONTAŻ: Łukasz Falkowski, Rafał Stolarczyk, Adam Cyran DŹWIĘK: Karol Szykowny MUZYKA: Jan Sanejko OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Ślesicki PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
SZCZELINY
reż. Magdalena Gajewska
Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe: PROGRAM 2 – Ona i jej
piątek, 08 paź. 18:30,
sobota, 09 paź. 21:00,
poniedziałek, 11 paź. 16:00.
Ostatnio tytuł w reżyserii naszej absolwentki przywiózł z 46. FPFF w Gdyni aż trzy nagrody, zdobyte w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Kilka miesięcy wcześniej film trafił do programu European Film Promotion FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema, dzięki czemu swoją premierę miał podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. "Szczeliny" zostały pokazane także podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie, gdzie wcielająca się w rolę Teresy Jaśmina Polak otrzymała wyróżnienie za swoją kreację aktorską.
Kadr z filmu "Szczeliny" – autor zdjęć: Adam Pluciński
Teresa popada w depresję poporodową. Wraz z mężem decyduje się na tymczasową przeprowadzkę do jej rodzinnego domu w małej miejscowości. Na miejscu bohaterka spotyka swoją miłość sprzed lat – Annę. Pomiędzy kobietami na nowo odradza się uczucie, co już wkrótce postawi Teresę przed niezwykle trudnym wyborem...
OBSADA: Jaśmina Polak, Maciej Miszczak, Justyna Wasilewska, Fryderyk Gnap, Sandra Korzeniak, Maciej Robakiewicz
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Magdalena Gajewska ZDJĘCIA: Adam Pluciński MONTAŻ: Paweł Lichota DŹWIĘK: Miłosz Smyl, Szymon Guzik, Mikołaj Sosnowski POSTPRODUKCJA DŹWIĘKU: Natalia Sikorska MUZYKA: Piotr Nermer OPIEKA ARTYSTYCZNA: Robert Wichrowski PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
To jednak nie koniec akcentów WSF w stołecznym festiwalu! Do Konkursu Wolny Duch – dla filmów niezależnych, nowatorskich i buntowniczych dostał się pełnometrażowy obraz naszych absolwentów: Michała Krzywickiego (reżyseria) i Łukasza Suchockiego (zdjęcia) – "Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę". Jego seanse będą miały miejsce także w Kinotece, ale w sali nr 4.
Serdecznie zapraszamy na pokazy produkcji WSF!
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej