"Rajski dom" nagrodzony w Kijowie
Film w reżyserii naszej absolwentki – Adeliny Borets – otrzymał Nagrodę Specjalną w kategorii "Pierwszy rzut oka" podczas 5. edycji Kyiv Critics' Week. Festiwal odbył sięw dniach 21-27 października w Kijowie.
KYIV CRITICS' WEEK to międzynarodowy festiwal filmowy, którego celem jest zapoznanie ukraińskich widzów z najlepszymi nowymi filmami wybranymi przez profesjonalnych krytyków filmowych. Do programu festiwalu trafiają filmy z line-upów najważniejszych tegorocznych światowych festiwali filmowych, a także tytuły, które w znaczący sposób wpłynęły na historię kina lub są poświęcone wybitnym postaciom filmu.
Doceniony w Kijowie film naszej absolwentki to oparta na prawdziwych wydarzeniach przejmująca i trzymająca w napięciu historia o nadziei rodzącej się w miejscu pełnym rozpaczy.
– To nagroda dla całego naszego zespołu i aktorów – napisała na swoim profilu facebook'owym szczęśliwa reżyserka – Daliśmy z siebie wszystko, a sam proces tworzenia filmu był dla nas niesamowity.
Kadry z filmu "Rajski dom". Autor zdjęć: Bogdan Borysenko
Obraz powstał na podstawie świadectwa przyjaciela reżyserki, który w wieku 16 lat trafił do podobnego religijnego ośrodka, gdzie był torturowany, zmuszany do ciężkiej pracy i pełnej uległości względem szefa placówki.
Twórcy filmu poświęcili swoje dzieło jednemu z członków obsady – aktorowi Sergeyowi Shadrynowi – który odszedł w tym roku.
Przypomnijmy, że tytuł rozpoczął swoją festiwalową wędrówkę od tegorocznej jubileuszowej 50. edycji Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie – najstarszego festiwalu filmów fabularnych w Polsce. Brał także udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – najważniejszej polskiej imprezy filmowej.
Kadry z filmu "Rajski dom". Autor zdjęć: Bogadn Borysenko
To pierwsza nagroda dla filmu i wierzymy, że jest ona dopiero początkiem sukcesów, jakie jeszcze czekają Twórczynie i Twórców "Rajskiego domu". Gratulujemy!
RAJSKI DOM
Nastoletni Luka trafia do religijnego ośrodka odwykowego, prowadzonego przez samozwańczego kapłana. Miejsce to przypomina więzienie, a każdy akt niesubordynacji jest karany z niezwykłą brutalnością. Opresyjny reżim i nieludzkie tortury uświadamiają bohaterowi, że jego jedyną drogą ratunku jest ucieczka.
OBSADA: Vlad Romaniuk, Ievgen Malukha, Alexander Esmursiev, Sergey Shadryn, Andrey Popkov
REŻYSERIA: Adelina Borets SCENARIUSZ: Bogdan Borysenko, Adelina Borets WSPÓŁPRACA SCENARIUSZOWA: Glib Lukyanets ZDJĘCIA: Bogdan Borysenko MONTAŻ: Filip Wojciechowski WSPÓŁPRACA MONTAŻOWA: Ivan Krupenikov DŹWIĘK: Vadim Borysenko, Grzegorz Lindemann MUZYKA: Misha Biaskov OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Adelina Borets, Katheryna Lesyk, Maciej Ślesicki PRODUCENTKA KREATYWNA: Marta Szarzyńska PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa KOPRODUKCJA: Kinhouse, STROOM, Smakjam, Glib Lukyanets
Adelina Borets – reżyserka, producentka, tancerka. Urodziła się w Mariupolu, na wschodzie Ukrainy. W 2020 roku ukończyła kierunek reżyseria w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jej debiut dokumentalny pt: “Gwiazda Piołun” otrzymał 1 miejsce oraz nagrodę publiczności na XV Międzynarodowym Ekologicznym Festiwalu „EKOFILM” w Nowogrodzie (Polska), 1 miejsce na festiwalu Golden Frames - International Short Film Festival w Kharkiv (Ukraina), a także był w selekcji takich festiwali jak: Warszawski Festiwal Filmowy (“Najlepsze polskie filmy 2018 roku”), Koszaliński Festiwal Filmowy „MŁODZI I FILM”i Nowoorleański Festiwal Filmowy. Zarówno w kinie, jak i w życiu, ważne są dla niej kwestie społeczne. Jest założycielką i dyrektorką organizacji “STROOM” produkującej filmy, teledyski, wystawy oraz performance związane z takimi tematami jak: ekologia, przemoc i korupcja. Ma wiele zainteresowań ale kino jest jej głównym powołaniem. |
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej