Przejdź do treści
Warszawska Szkoła Filmowa

WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA

English
REKRUTACJA O UCZELNI KIERUNKI
I KURSY
KADRA AKTUALNOŚCI SUKCESY
STUDENTÓW
KONTAKT DOKUMENTY SCENARIOPISARSTWO
zaloguj

Nasze dokumenty w Konkursie Millennium Docs Against Gravity!

// 2023-04-18


Po raz pierwszy w historii shorty Warszawskiej Szkoły Filmowej wezmą udział w Konkursie podczas Millennium Docs Against Gravity – największego polskiego festiwalu poświęconego dokumentom. Do Konkursu filmów krótkometrażowych jubileuszowej 20. edycji festiwalu dostały się produkcje: „Mały chłopiec” w reżyserii Sophie Horry oraz „Powiedz »tato«” w reżyserii Andrija Shostaka.

 

 

Millennium Docs Against Gravity to jedna z najważniejszych na świecie imprez filmowych o profilu dokumentalnym. Festiwal jest członkiem Doc Alliance – wspólnej inicjatywy siedmiu kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Jubileuszowa 20. edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 12 - 21 maja w kinach w ośmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) oraz od 23 maja do 4 czerwca online na mdag.pl.

 

Do tegorocznego Konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowało się 16 krótkich historii dokumentalnych z całego świata. Pięć spośród nich wyprodukowano w Polsce, z czego aż dwie nakręcili twórcy Warszawskiej Szkoły Filmowej!

 

„Filmy krótkometrażowe są równie zróżnicowane i fascynujące, co cały program 20. MDAG”. – podkreślają Mateusz Góra i Justyna Fogler, osoby programujące filmy krótkometrażowe na festiwalu. – „Wszystkie łączy jednak jedno – są doskonałym przykładem kina najwyższej próby”.

 
       
 

Kadry z filmu „Mały chłopiec”. Autorzy zdjęć: Mateusz Strzelecki, Sophie Horry

 

Pośród konkursowych propozycji zobaczymy film – „Mały chłopiec” – poruszający obraz stworzony przez Sophie Horry. Młoda reżyserka w naturalistyczny sposób odsłania w nim intymność własnej rodziny, pokazując ciężką i rzadką chorobę swojego brata, Pierra.

 
       
 

Kadry z filmu „Powiedz »tato«”. Autor zdjęć: Andrii Shostak

 

Naszym drugim zakwalifikowanym do Konkursu filmem jest dokument „Powiedz »tato«” stworzony przez Andrija Shostaka. Reżyser koncentruje się w nim na ośmiomiesięcznym Lwie, który wraz z mamą uciekł do Polski z ogarniętej wojną Ukrainy. Codzienne telefony od taty, który musiał pozostać w ojczyźnie, stają się najważniejszym rytuałem chłopca.

 

Partnerem Konkursu krótkometrażowego, a jednocześnie fundatorem nagrody dla zwycięskiego projektu jest TikTok.

 

Na tym jednak nie koniec! Mamy także film w nowej festiwalowej sekcji pozakonkursowej – „We're Here, We're Queer”. Zobaczymy w niej dokument „Chciałbym ci powiedzieć” w reżyserii Mateusza Góry i Kamila Wilka. Bohaterowie – a zarazem twórcy filmu – rozmawiają o dorastaniu w małych miejscowościach i metodach wieloletniego radzenia sobie ze swoją innością. Ta rozmowa staje się zaczątkiem szalonej podróży w niezbadane dotąd przez nich obszary.

 
       
 

Kadry z filmu „Chciałbym ci powiedzieć”. Autor zdjęć: Szymon Głowacki

 

Wielkie gratulacje dla ekip filmów! Sam Wasz udział w tak dużym przedsięwzięciu, jakim jest Millennium Docs Against Gravity, to ogromne wyróżnienie.

 

Poniżej znajdziecie opisy oraz listy twórców zakwalifikowanych filmów.

 

MAŁY CHŁOPIEC

Kadr z filmu „Mały chłopiec”. Autorzy zdjęć: Mateusz Strzelecki, Sophie Horry

 

Sophie Horry odsłania intymność swojej rodziny, której życie koncentruje się wokół choroby Pierre'a, starszego brata reżyserki. Dokumentując rodzinną codzienność i zmagania z chorobą brata, młoda dziewczyna próbuje poradzić sobie z własnymi emocjami.

 

 

WYSTEPUJĄ: Sophie Horry, Pierre Horry, Valerie Horry, Herve Horry

 

REŻYSERIA: Sophie Horry ZDJĘCIA: Mateusz Strzelecki, Sophie Horry MONTAŻ: Sophie Horry DŹWIĘK: Blanka Bijak MUZYKA: Szymon Kusior OPIEKA ARTYSTYCZNA: Aleksander Pietrzak, Andrzej Ramlau PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa

 

 

POWIEDZ „TATO”

Kadr z filmu „Powiedz »tato«”. Autor zdjęć: Andrii Shostak

 

Ośmiomiesięczny Lew mieszka w Polsce, dokąd wraz z mamą uciekł przed wojną w Ukrainie. Jego tata nie może go przytulić ani nawet zobaczyć, jak malec stawia pierwsze kroki.

 

 

WYSTEPUJĄ: Jura, Lew, Anastazija

 

REŻYSERIA I ZDJĘCIA: Andrii Shostak MONTAŻ: Jakub Broda DŹWIĘK: Zachary Połubiński OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa

 

 

CHCIAŁBYM CI POWIEDZIEĆ

Kadr z filmu „Chciałbym ci powiedzieć”. Autor zdjęć: Szymon Głowacki

 

Uczucie wstydu odciska piętno na życiu większości osób LGBTQ+ w Polsce. Dla Kamila i Mateusza szczera rozmowa o swojej inności staje się nieoczekiwanie powodem, by udać się do zupełnie nowego świata. „Chciałbym ci powiedzieć” stanowi intymne wejrzenie w relację chłopaków, w której odnajdują wzajemne wsparcie. Czy jednak przemiana, w której pomaga im zawodowy performer, pozwoli im uciec od problemów?

 

 

WYSTEPUJĄ: Mateusz Góra, Kamil Wilk, Jakub Mosor / Savannah Crystal

 

REŻYSERIA I MONTAŻ: Mateusz Góra, Kamil Wilk ZDJĘCIA: Szymon Głowacki DŹWIĘK: Katarzyna Kolecka, Lilia Lalek, Małgorzata Mendrek KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Agata Jancewicz OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Fronc PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa

 

 

Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej


LICEUM FILMOWE
I KREACJI GIER WIDEO
SZKOŁA
ZAWODÓW
FILMOWYCH
STUDIUM
AKTORSKIE
KINO
ELEKTRONIK

nasi partnerzy

CMS | WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA © 2012-2025 | PROJEKTY UE | BIP | ERASMUS | powered by jCMS™

Projekty Unijne