2024 PODSUMOWANIE ROKU
My jesteśmy już w przygotowaniach do Script Fiesty, a tutaj styczeń i przyszedł czas podsumowania zeszłego roku.
W 2024 roku Warszawska Szkoła Filmowa ukończyła 20 lat a Liceum Filmowe i Kreacji Gier Video 10 lat. Jak już jesteśmy przy liczbach:
200 + wyprodukowanych etiud 2 minutowych (najlepsze zobacz na YouTube)
41 Produkcji filmowych
198 Pokazów naszych filmów
Na 110 festiwalach, w tym:
79 zagranicznych festiwali oraz
31 polskich festiwali i przeglądów
34 Nagród dla naszych filmów
Film "Ludzie" w reżyserii Macieja Ślesickiego, kanclerza Warszawskiej Szkoły Filmowej i absolwenta Filipa Hilleslanda miał swoją premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i od tego czasu był pokazywany na festiwalach w Polsce, Ukrainie, USA, Turcji oraz Irlandii.Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Nasza szkoła wyprodukowała ponad 200 kilkuminutowych filmów egzaminacyjnych, podczas których studenci pierwszego roku uczyli się pracy na planie filmowym i opowiadania językiem filmu. Najlepsze z nich można zobaczyć na YouTubie
Wyprodukowaliśmy 41 krótkometrażowych fabuł i dokumentów, zrealizowanych przez studentów i absolwentów studiów dziennych polskich i międzynarodowych, a także studiów podyplomowych
Filmy WSF zdobyły 225 kwalifikacji na festiwale, przeglądy i konkursy filmowe na całym świecie, 5 oficjalnych selekcji do wydarzeń otwierających drogę do Oscarów oraz 38 nagród, wyróżnień i nominacji
Trzy filmy z największymi sukcesami festiwalowymi:
„Przez ciebie, po tobie” w reżyserii Jędrzeja Gorskiego to film zrealizowany według pomysłu Jakuba Pruskiego, który film również wyprodukował i zagrał w nim główną rolę. Nasz absolwent i wykładowca Jędrzej Gorski wyreżyserował ten kameralny obraz o relacji syna z ojcem, a Warszawska Szkoła Filmowa z dumą włączyła film pod swój szyld produkcyjny. U boku młodego aktora zagrał jego przyjaciel z Teatru Ateneum, nieoceniony Grzegorz Damięcki. „Przez ciebie, po tobie” miało swoją uroczystą premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, by zagościć później na ekranach wielu docenianych polskich festiwali - Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z muzami", Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu i wielu innych. Lubuskie Lato Filmowe oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski doceniły film nagrodami głównymi.
Film „Jestem” reżyser Cezary Orłowski zrealizował na pierwszym roku studiów, a już może pochwalić się wielkimi sukcesami. Wzruszająca historia o młodych chłopaku z zespołem Downa (Szymon Grzech), który pracuje w domu pogrzebowym swojej mamy (Katarzyna Figura) i przeżywa swoją pierwszą miłość podbiła serca wielu widzów. Nic więc dziwnego, że film można było obejrzeć na wielu polskich festiwalach, od premiery na Krakowskim Festiwalu Filmowym zaczynając, na konkursie „Authors Spotlight" Festiwalu Krytyków FIlmowych Kamera Akcja kończąc (a tak naprawdę na pewno nie kończąc!). W międzyczasie film odwiedził również Koszalin i wybrał się na wyprawę w świat, m.in. do Indii na Bengaluru International Short Film Festival oraz do Kanady, gdzie otrzymał główną nagrodę w konkursie krótkich metraży na Ekran – Toronto Polish Film Festival.
„Moja” w reżyserii Kai Sajdak to historia dwóch kobiet – Polki i Ukrainki, których relacja zmienia się w obliczu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Film mieli szansę obejrzeć goście Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, gdzie miał swoją premierę, a także widzowie m.in. WAMA Film Festival, Festiwalu Offeliada, KickOFF IFF i Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. Wspaniała rola wybitnej polskiej aktorki Ewy Szykulskiej została doceniona przez jury Grand OFF im. Witolda Kona główną nagrodą w kategorii Najlepsza Aktorka. „Moja” podbiła również serca międzynarodowej publiczności m.in. na festiwalu European Film Forum Scanorama w Wilnie, Rabat International Author Film Festival w Maroku i Souq Film Festival we Włoszech. Na koniec roku dostała zaś piękny prezent: nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Wales International Film Festival.
Najbardziej docenionym filmem dokumentalnym 2024 roku okazała się „Łódź podwodna” w reżyserii Oliwii Zakrzewskiej. Intymny obraz matki i syna, w którym reżyserka kieruje kamerę na własną relację, dom i rodzinę, przemówił do wielu widzów na polskich i światowych festiwalach. Po premierze na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Łódź podwodna” popłynęła m.in. na Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", Lubuskie Lato Filmowe i Freedom Film Festival, po czym wypuściła się na międzynarodowe wody na St. Louis International Film Festival w USA i festiwal CinEast w Luksemburgu. Przyniosła również reżyserce wspaniałe nagrody - nagrodę główną na Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż oraz wyróżnienie na białostockim festiwalu Żubroffka.
Sukcesy studentów kierunków międzynarodowych
2024 rok przyniósł wielkie sukcesy naszym międzynarodowym studentom. Dwa filmy zrealizowane przez adeptów reżyserii i realizacji obrazu filmowego, którzy uczą się na naszym anglojęzycznym kierunku, zdobyły kwalifikacje i nagrody na prestiżowych festiwalach. Mowa o „Rouge” („Czerwony”) w reżyserii Sophie Horry, ze zdjęciami Mauricio Blasa, oraz o „Wie all die anderen” („Jak wszyscy inni”) w reżyserii Maxa Bommasa, ze zdjęciami Oscara Pinauda.
„Rouge” to historia nastolatki, której oczekiwania i wyobrażenia o seksie zderzają się z rzeczywistością. Drugoroczny film Sophie Horry, francuskiej reżyserki, miał swoją premierę na jednym z najstarszych polskich festiwali, jakim jest Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", gdzie zdobył nagrodę dziennikarzy. Następnie widzowie mogli zobaczyć go na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – tam Mauricio Blas został nagrodzony za najlepsze zdjęcia w filmie krótkometrażowym. „Rouge” znalazło się również w zestawieniu Best Polish Shorts 2024 Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
„Wie all die anderen” to film niemieckiego reżysera, Maxa Bommasa, który mierzy się w nim ze spuścizną historyczną swojego kraju – młody żołnierz Wehrmachtu nie chce walczyć za nazistowskie idee i planuje ucieczkę z bunkra, do którego zbliża się sowiecki front. Film miał swoją premierę na jednym z najważniejszych na świecie festiwali krótkich metraży, jakim jest Flickers’ Rhode Island Short Film Festiwal w USA. Po powrocie do Polski został zaś zaprezentowany widzom Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE, co jest ogromnym wyróżnieniem dla autora zdjęć, naszego studenta Oscara Pinauda.
Sukcesy studentów studiów podyplomowych
Prestiżowe kwalifikacje i pokazy festiwalowe ma na swoim koncie film „Leben”, zrealizowany przez studentkę reżyserii podyplomowej WSF – Anię Płonkę. Film został nagrodzony na Kosice International Film Festival za najlepszą reżyserię w filmie krótkometrażowym, a później dołączył do imponującego programu krótkich metraży na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Wisienką na torcie była kwalifikacja na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, skąd „Leben” wyruszył na podbój zagranicznych festiwali do Belgii, Niemiec i USA.